środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało fachowym okiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, banalnej obróbce i stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź wstępnie ociosuje, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy sztachetki z plastyku na ogrodzenie i bramę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony spoiwem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Oprócz substancji zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor skał na sztacheta PVC z Wadowic na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy różne odcienie czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż wycina się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno też ciąć na sześciany o regularnych zarysach, stosowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nierównych obrysów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta PCV stosuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na sztachetki plastikowe na plot i bramę ze sztachet. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku i własnych upodobań forma kamiennych płyt może być rozmaity – od łamanych, nierównych, aż po prosto przyciętych prostokątów lub kwadratów. Murki i sztachety PCV na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa stawia się z skał różnorodnego układu, złożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje spośród fragmentów o nietypowych układach, należy je trafnie dobierać tzn. tak, by kształt każdego następnego scalał się z poprzedzającym. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur migiem niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają też mchem oraz glonami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Wyspecjalizowane jednostki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, żeby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz