wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne ogrodzenia z drewna

Trwałe ogrodzenia drewniane

Niepoprawnie konserwowane płoty z drewna ekspresowo się niszczą i mogą ostatecznie zgubić swój dotychczasowy wdzięk oraz cechy. Decydując się na zastosowanie drzewa na płot powinno się poznać typy pielęgnacji i konserwacji takiego płotu. Tylko wówczas będziemy mogli upajać się jego pięknem przez długi okres czasu.

Wszystkie prace konserwujące ogrodzenie z drewna powinno się zacząć od właściwego oraz skrzętnego przygotowania materiału na płot, dlatego że od tego uzależniony jest rezultat finalny naszych prac. Przed zastosowaniem produktów do protekcji i ozdoby ogrodzeń z drzewa istotne jest sprawdzenie, czy drzewo jest czyste, suche oraz czy nie nosi symptomów biokorozji. Wówczas po zakończeniu obróbki drewna na ogrodzenie zdołamy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Konserwację, zwłaszcza w przypadku surowego drzewa ogrodzeniowego, winnyśmy zacząć od naniesienia 1-2 powłok achromatycznego impregnatu fachowego, który chroni drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz robakami. Jak konserwujemy już nasze ogrodzenie przed progresem biokorozji, należy nanieść kolejne amalgamaty, które ochronią je przed warunkami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeżeli pożądamy utrzymać naturalny kolor drzewa naszego płotu, powinniśmy zastosować achromatyczny lakier do użyć zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu płotu wskazanego pigmentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący względnie lakierobejcę.

W pierwszym wypadku środek konserwujący wsiąknie w drewno, zakonserwuje płot od środka, lecz nie wytworzy na jego powierzchni zabezpieczającego filmu. Konserwowane w ten sposób ogrodzenie pozostanie matowe i przyjemne w dotyku. Jeżeli zależy nam na doskonalszej i trwalszej ochronie ogrodzenia, powinniśmy zaimplementować lakierobejcę. Lakierobejca stworzy na nawierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, jaki efektywniej niż w przypadku impregnatu konserwuje ogrodzenie przed ujemnym działaniem czynników atmosferycznych.

Jak widać aby ogrodzenia z drewna były trwałe należy poświęcić im mnóstwo uwagi i opieki.

Całkiem inaczej jest w wypadku płotów plastikowych. Ów wariant płotów jest w pełni wytrzymała na warunki atmosferyczne dzięki czemu nie potrzebuje konserwacji. Ogrodzenia plastikowe nie podlegają także biokorozji w następstwie tego służą swoim właścicielom przez długie lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz